Aby korzystać z możliwości wymiany dokumentów między SaldeoSMART a KSeF, należy uwierzytelnić uprawnienia danego użytkownika jednym z kilku sposobów. W zależności od tego, czy jest on osobą fizyczną (np. jednoosobowa działalność gospodarcza pracownik firmy lub biura rachunkowego, księgowy, prezes itp.), czy też osobą prawną (np. firma lub biuro rachunkowe) sposoby uwierzytelniania są inne. Mogą nimi być kwalifikowany podpis elektroniczny, kwalifikowana pieczęć certyfikowana, podpis zaufany, token.
Zobaczmy, czym różnią się te wyżej wymienione sposoby weryfikacji użytkownika:
1. Kwalifikowany podpis elektroniczny
Dotyczy osoby fizycznej, zawiera jej imię, nazwisko PESEL lub NIP. Jest to płatny podpis elektroniczny, służący do podpisywania każdego rodzaju dokumentu (faktur, umów, pełnomocnictw itd.). Jest równie ważny jak podpis odręczny. Można go kupić u kwalifikowanego dostawcy usług zaufania, który znajduje się na liście Narodowego Centrum Certyfikacji.
2. Kwalifikowana pieczęć certyfikowana
Dotyczy podmiotu, który nie jest osobą fizyczną. Jest odpowiednikiem pieczątki firmowej. Nie zawiera danych osobowych, a nazwę danego podmiotu oraz NIP. Z tego rodzaju uwierzytelniania mogą korzystać osoby, które zostały do tego upoważnione przez dany podmiot.
3. Podpis zaufany
Dotyczy osoby fizycznej. Jest to bezpłatny podpis elektroniczny dla posiadaczy pofilu zaufanego e-PUAP, który umożliwia załatwienie różnych spraw administracyjnych za pomocą profilu zaufanego.
4. Token
Dotyczy osoby fizycznej. Jest to ciąg znaków alfanumerycznych wygenerowanych przez KSeF po uwierzytelnieniu użytkownika jednym z powyższych sposobów 1-3.
O tokenie, jego bezpieczeństwie w SaldeoSMART, w jaki sposób go wygenerować, a także dlaczego warto z niego korzystać, pisaliśmy szerzej w artykule:
Bezpieczeństwo KSeF w SaldeoSMART: dlaczego warto zaufać naszemu rozwiązaniu?
5. Zawiadomienie ZAW-FA
Jeżeli osoba fizyczna nie posiada w podpisie elektronicznym numeru PESEL lub NIP uwierzytelnienie, a także weryfikacja posiadanych uprawnień możliwa jest w zawiadomieniu ZAW-FA wysyłanym do urzędu skarbowego. Jest to zgłoszenie unikalnych danych identyfikujących tzw. odcisk palca.
Podmiot, który nie jest osobą fizyczną również może dokonać uwierzytelnienia za pomocą zawiadomienia ZAW-FA. W tym przypadku wyznacza on konkretną osobę ze swojej organizacji do korzystania z KSeF, która będzie miała dostęp do dokumentów, będzie mogła wysyłać faktury oraz nadawać i odbierać uprawnienia.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.