Opis integracji z modułem
Optima Handel
1. Przygotowanie do integracji
1.1. Synchronizacja listy artykułów towarowych
Aby umożliwić import dokumentów należy upewnić się że na stanowisku roboczym zostały zainstalowane najnowsze wersje SaldeoPULPIT (lub SaldeoAgent) i providera do Comarch Optima ERP niezbędne do komunikacji z SaldeoSMART. Jedną z ich integralnych funkcjonalności jest SaldeoSYNC który odpowiada za synchronizację. Po ich instalacji i skonfigurowaniu w menu dostępnych opcji synchronizacji pojawi się dodatkowa opcja dotycząca synchronizacji listy artykułów, którą należy uaktywnić zaznaczając na TAK (ilustracja poniżej). Po zapisaniu, aby przyśpieszyć proces możemy przy wybranej firmie wykonać “Aktualizuj firmę”. Procedurę tę należy powtórzyć do wszystkich firm w których zamierzamy synchronizować listy artykułów.
Jeżeli synchronizacja przebiegła prawidłowo, możemy wczytane pozycje rodzajów towarów i usług przeglądać w systemie SaldeoSMART, po wybraniu z panelu “Towary”
1.2. Dodawanie nowych pozycji listy towarów
Dopisanie nowych pozycji towarów można wykonać w programie Comarch Optima ERP oraz w systemie SaldeoSMART. W przypadku tej pierwszej opcji, dopisana w ten sposób pozycja zostanie automatycznie synchronizowana poprzez SaldeoSYNC.
Drugą z opcji jest dopisanie w systemie SaldeoSMART, można tego dokonać dopisując w kartotece Towary lub podczas procesu weryfikacji pozycji na dokumencie.
Dopisanie w kartotece “Towary” odbywa się poprzez wybranie przycisku “+Dodaj towar” znajdującego się po prawej stronie ekranu. Po jego wybraniu otworzy się formatka w której należy uzupełnić przynajmniej Nazwę towaru i kod towaru będącym wymaganym unikalnym oznaczeniem w Comarch Optima ERP Handel. Pozostałe parametry są opcjonalne.
1.3. Import słownika artykułów towarowych z pliku XML
UWAGA: dostępne od wersji SALDEO 2.9.0 i ma zastosowanie tylko w sytuacji korzystania Comarch Optimy gdzie nie ma możliwości instalacji synchronizatora o którym mowa w pkt 1.1. Synchronizacja listy artykułów towarowych
W pierwszej kolejności eksportujemy plik cennika z systemu Comarch Optima w tym celu przechodzimy do zakładki Ogólne -> Cennik
Z nowo otwartego okna wybieramy wybieramy funkcję “Eksportuj cennik” (1 - ilustracja poniżej).
W nowo otwartym oknie wymagane parametry to:
- eksportowany plik w formacie XML (2)
- domyślnie eksportujemy wszystkie grupy towarowe pole (3) powinno pozostać puste
- eksportujemy wszystkie ceny (domyślna cena w SALDEO zostanie ustawione zgodnie z domyślną ceną w Optimie) (4)
- nie zaznaczamy żadnych dodatkowych parametrów
- wskazujemy lokalizację do zapisu pliku który zaimportujemy do SALDEO
Po wybraniu przycisku uruchom eksport plik zostanie zapisany do wskazanej lokalizacji, aby zaczytać go do SALDEO uruchamiamy przeglądarkę i logujemy się do SALDEO.
2. Odczyt pozycji dokumentów
Rozpoczynamy od importu, odczytania i weryfikacji dokumentu, po zapisaniu zmian wybieramy przycisk “Pozycje” i przechodzimy w tryb edycji odczytanych pozycji towarowych. Odczytane pozycje wymagają wykonania dodatkowych czynności polegających na ich weryfikacji (ew, korekcie), powiązania ich z właściwą pozycją towarową zdefiniowaną w słowniku rodzajów towarów i usług.
Po wybraniu przycisku “Pozycje” otworzy się okno w którym zostaną wyświetlone rozpoznane przez system pozycje towarowe z możliwością dopisania, edycji, zmiany czy korekty.
Aby możliwe było wyeksportowanie pozycji do podsystemu Handel, niezbędne jest powiązanie każdej z pozycji z pozycją słownika towarów i usług. Aby tego dokonać wchodzimy w tryb edycji pozycji (1), w kolumnie “Towar z kartoteki / Nazwa pozycji” widnieje dodatkowe - zaraz po odczycie - puste pole o nazwie “towar” (2) w którym ustawiamy dowiązanie do słownika.
Ustawianie właściwego dowiązania do słownika polega na tym iż po wpisaniu początkowych 3 liter system dynamicznie wyszukuje w słowniku i wyświetla listę sugerowanych podpowiedzi, nie ma przy tym znaczenia fakt którą część frazy wyszukujemy, zostaną wyświetlone wszystkie które zawierają w nazwie ciąg wpisywanych znaków. Z wyświetlonych sugerowanych, możemy od razu wybrać właściwy towar z listy bądź też jeżeli lista obejmuje wiele pozycji towaru o zbliżonej nazwie wyświetlić je wszystkie, poprzez przycisk rozwinięcia listy (oznaczony na ilustracji powyżej symbolem 4) .
Jeżeli w słowniku brakuje wpisywanego towaru mamy tu bezpośrednio możliwość dopisania pozycji poprzez ikonę ze znakiem “+” (oznaczony na ilustracji powyżej symbolem 5), w tej sytuacji dopisanie towaru odbywa się w sposób analogiczny (ale uproszczony) jak we wcześniej opisanym podrozdziale dodawania nowego towaru.
Po powiązaniu pozycji ze słownikiem towaru weryfikujemy pozostałe dane dotyczące ilości, wartości, stawki VAT. Jeżeli zaistniałaby sytuacja w której system nieopatrznie zinterpretowałby niepoprawnie, jako dodatkową nieistniejącą pozycję faktury, można ją skasować poprzez wybranie znacznika “X”. Analogiczna sytuacja może się zdarzyć gdy wskutek przykładowo słabej jakości skanowanego dokumentu nie zostałyby wczytane wszystkie pozycje, można je dopisać ręcznie wybierając ikonę symbolizującą karteczkę z plusem.
Po weryfikacji i wykonaniu wszystkich niezbędnych operacji na pozycjach, zapisujemy zmiany i wybierając “zapisz zmiany” a następnie powracamy do dokumentu poprzez “Edycja dokumentu”. Na koniec zaznaczamy dokument jako zweryfikowany lub zatwierdzony (dowolność zależy od przyjętego modelu pracy).
2.1. Eksport do pliku wymiany XML
UWAGI |
|
Przed eksportem danych do pliku wymiany, należy zweryfikować dokument i jego pozycje |
|
Na dzień dzisiejszy comarch optima xml handel przy wczytywaniu nie sprawdza czy dokument nie został już wcześniej zaimportowany |
Eksport danych odbywa się poprzez wygenerowanie pliku z rozszerzeniem ZIP, aby tego dokonać należy w SaldeoSMART przejść do “Listy dokumentów”.
Filtrujemy listę dokumentów, zaznaczamy dokumenty które chcemy wyeksportować (1) a następnie funkcję powyżej “eksportuj do Optima XML Handel”. Po sprawdzeniu poprawności system umożliwia zapisanie danych do pliku i tym samym pozostanie nam ich zaimportowanie.
3. Importowanie danych z pliku
Przed przystąpieniem do wczytywania danych należy zastosować się do instrukcji dotyczącej pracy rozproszonej w systemie Comarch Optima którą znajdziecie pod tym linkiem (zarówno krok 1 i krok 2).
Pobrany plik eksportowy z SaldeoSMART należy rozpakować, struktura rozpakowanego pliku prezentuje się następująco:
\dokumenty_handel_<NAZWA_SKRÓCONA_FIRMY>_<ROK>_<MIESIĄC>\dokument_1.xml |
Folder zawiera wszystkie faktury oznaczone do eksportu, każdy plik jako jeden dokument |
3.1. Wczytanie dokumentów
UWAGA:
Na dzień dzisiejszy Comarch Optima XML Handel przy wczytywaniu nie sprawdza czy dokument został wcześniej zaimportowany zalecamy ostrożność
Importowanie faktur zakupowych do modułu handel odbywa się poprzez dedykowaną funkcję którą znajdziemy po wybraniu z menu Handel -> Faktury Zakupu
Po otwarciu okna wybieramy z głównego menu Funkcje dodatkowe -> Import dokumentów -> Import faktury zakupu z pliku XML.
Po wybraniu wspomnianej powyżej funkcji zostanie otwarte okno , w którym wskazujemy (1) plik do importu, sprawdzamy i opcjonalnie zaznaczamy znaczniki (2) dotyczące założenia karty kontrahenta i towaru w sytuacji w której dana karta w Optimie jeszcze nie istnieje, a następnie zatwierdzamy wybór (3).
Podczas importu w przypadku gdy będą zakładane nowe karty towarów zostanie wyświetlony dodatkowy monit.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.