Korekty do zaliczek mogą być wystawiane, gdy jest tylko jedna zaliczka oraz w przypadku, gdy jest ich więcej i tworzą one tzw. łańcuszek faktur zaliczkowych.
Poniższe schematy pomogą Ci lepiej zrozumieć zasady działania korekt do zaliczek w obu przypadkach.
1. Jedna zaliczka
Gdy mamy tylko jedną zaliczkę możemy do niej wystawić fakturę korygującą modyfikując wszystkie elementy jakie do tej pory umożliwiała w SaldeoSMART korekta - pozycja, ilość, stawka VAT, kwota. Po niej wystawiamy fakturę końcową, która uwzględnia informacje o korekcie i zaliczce.
2. Więcej niż jedna zaliczka
W przypadku większej ilości faktur zaliczkowych musimy zwracać uwagę na to, która z nich jest najnowsza, bo to decyduje o możliwości korekty danego elementu na fakturze. Wystawienie każdej kolejnej faktury zaliczkowej blokuje edycję poprzedniej.
O czym warto pamiętać?
- Wystawianie faktury korygującej do ostatniej kwoty zaliczki umożliwia zmianę: kwoty, stawki VAT, pozycji, ilości zamówienia.
- Wystawianie faktury korygującej do dowolnej zaliczki nie będącej ostatnią umożliwia zmianę: kwoty, stawki VAT.
Przykład:
a) Na przedstawionym schemacie korekta (dok5) będzie mogła modyfikować kwotę, ale nie będzie mogła modyfikować pozycji i ilości zamówienia, ponieważ korygujemy fakturę zaliczkową nr 3 (dok3), po której wystawiono fakturę zaliczkową nr 4 (dok4).
b) W przypadku faktury korygującej (dok6) możemy zmienić kwotę, pozycję i ilość, ponieważ jest to korekta zaliczki nr 4 (dok4), która jest równocześnie najnowszą wystawioną zaliczką (stanowi ostatni element w łańcuszku faktur).
W sytuacji, gdy ostatnim dokumentem jest korekta i musimy ją skorygować to wystawiamy korektę do korekty.
WAŻNE:
- Edycja faktury zaliczkowej jest możliwa tylko wtedy, gdy jest ostatnia w łańcuszku (równocześnie jest ona najnowsza). Jak wystawimy korektę do tej zaliczki to możemy już edytować tylko korektę.
- Tylko ostatnią fakturę zaliczkową lub korygującą można usunąć.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.