Wymienione parametry służą do opisywania szczegółowego dokumentów.
Wypełnianie poł wymiarów może odbywać się na zasadzie dobierania, sugerowania tych najczęściej występujących parametrów dla danego typu dokumentów, a to z kolei ma przyspieszyć i skrócić pracę nad opisywaniem dokumentów.
WYMIARY- mechanizm wymiarowania umożliwia bardziej szczegółowe i precyzyjne opisywanie dokumentów przy pomocy zdefiniowanych przez użytkownika (lub system FK) parametrów w SaldeoSMART.
Wymiary mogą przyjmować następujące typy:
Typ wybierany jest na etapie jego tworzenia i po zapisaniu nie ma możliwości zmiany. Przy tworzeniu nowego wymiaru, możliwe jest skorzystanie z gotowych, uniwersalnych, predefiniowanych wzorców wymiarów. Po dopisaniu nie wymaga ono uzupełniania dodatkowych informacji.
Instrukcja definiowania wymiarów -> <<kliknij tutaj>>
KATEGORIE - definiują sposób rozksięgowania dokumentów w programie księgowym. Odzwierciedlają koszty lub przychód. Dla KPiR jest to kolumna, dla KH konto księgowe. W zależności od programu księgowego nazywane jest to „opisem”, „kategorią”, „definicją dokumentu”. SaldeoSMART "uczy się" kategorii i po pewnym czasie sam je podpowiada w odniesieniu do kontrahenta i tego, co zostało odczytane na fakturze.
Oznaczenie kategorii dla dokumentu powoduje, że przeniesiona faktura z SaldeoSMART do programu księgowego zostanie zaksięgowana zgodnie z odpowiadającym jej wzorcem.
Aby zmienić kategorię dokumentu, którą Saldeo automatycznie sugeruje przy odczycie należy dokonać zmiany kategorii na dokumencie oraz zatwierdzić zmianę. System powinien zacząć podpowiadać nową kategorię.
Wyróżniamy 3 metody tworzenia kategorii:
Wyróżniamy dwa typy kategorii:
✅kategorie globalne – wpisane na listę kategorii każdej firmy w systemie (np. paliwo). Aby je stworzyć, w formatce dodawania kategorii, należy w polu Wybierz Firmę wybrać opcję Wszyscy.
✅kategorie indywidualne – charakterystyczne dla danej firmy.
Obejrzyj film poświęcony kategoriom w SaldeoSMART <<obejrzyj>>
REJESTRY - lista rejestrów jest ściśle powiązana z listą kategorii.
Rejestr powinien być odzwierciedleniem "segregatora", do którego wkładamy dany rodzaj dokumentów lub faktur. Najbardziej typowe rejestry to ZAKUP i SPRZEDAŻ. Rejestry zależą od programu FK. Dla niektórych programów rejestr można uzupełnić ręcznie, a są programy księgowe, które mają zdefiniowany rejestr. W takim przypadku lista rejestrów nie podlega modyfikacjom.
Obejrzyj film poświęcony rejestrom <<obejrzyj>>
OPISY ZDARZEŃ GOSPODARCZYCH - są to słowne opisy tego, które uzupełniają informacje dotyczące konkretnego zdarzenia wymagane do wprowadzenia w programie księgowym.
Aby w liście sugerowanych opisów dla dokumentów, pojawiło się więcej danych, muszą być spełnione następujące warunki: dokument musi być odczytany oraz musi mieć rozpoznanego (uzupełnionego) kontrahenta.
Lista sugerowanych opisów uzupełnia się w momencie, gdy dany opis został wybrany przynajmniej 3-krotnie dla jednego typu dokumentu przy tym samym kontrahencie, tzn. jeśli ustawimy opis "pojazd" dla faktury FK, to na czwartej fakturze FK, przy wybranym tym samym kontrahencie co dla poprzednich trzech dokumentów, w liście pojawi się podpowiedź.
Lista opisów jest unikatowa dla firmy, unikatowa dla kontrahenta tej firmy oraz unikatowa dla typu dokumentu dla tej firmy.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.