Możliwość generowania przelewów dostępna jest zarówno dla biur rachunkowych, jak i ich klientów (pod warunkiem nadania uprawnień przez biuro).
Aby wygenerować polecenie przelewów w pierwszej kolejności musimy sprawdzić w Edycji firmy, czy jest dodany poprawny numer konta bankowego, z którego będziemy później płacić za fakturę. Po kliknięciu w nazwę firmy, przechodzimy więc w jej detale, a następnie w Rachunki bankowe:
Następnie ustawiamy Możliwość generowania poleceń przelewów i zapisujemy zmiany za pomocą :
Uwaga!
Format generowania przelewów jest automatycznie wybierany na podstawie numeru konta bankowego. Po jego sprawdzeniu wybierany format pliku Elixir-0.
Format generowania przelewów jest uniwersalny dla banków obsługujących przelewy w formatach Elixir-0. Jeżeli z jakiegoś powodu nie udaje się w banku zaczytać paczki przelewów wygenerowanej w SaldeoSMART warto skonsultować z bankiem co jest powodem. Są banki, które korzystają w własnych formatów generowania przelewów.
Gdy upewnimy się, że mamy uzupełnione potrzebne do przelewów dane, przechodzimy do Listy dokumentów, zaznaczamy wybrany dokument lub dokumenty i wskazujemy Generuj przelewy. Wybieramy odpowiedni rodzaj przelewu: krajowy lub walutowy.
Zostajemy przeniesieni na kartę z nowym widokiem. W lewym górnym rogu wybieramy z listy nr rachunku bankowego oraz datę płatności, która może być dla wszystkich dokumentów lub dla dokumentów bez ustalonego terminu płatności.
Oprócz tych opcji znajdują się również:
- Oznacz dokumenty jako zapłacone po wygenerowaniu przelewu (gdy dokument zostanie opłacony zostanie zaznaczony jako zapłacony),
- Płatność podzielona (po kliknięciu może dotyczyć wszystkich dokumentów lub oznaczonych jako MPP podczas edycji dokumentu),
- Weryfikacja Białej Listy przez bank.
W prawym górnym rogu znajduje się podsumowanie z liczbą przelewów do pobrania oraz z liczbą przelewów z błędem, jeśli takie się pojawią, a także suma wszystkich wybranych faktur:
Bardzo ważna jest kolumna Uwagi, w której znajdują się informacje, dotyczące naszego dokumentu. Jeśli wszystko jest z nim w porządku wyświetla się komunikat Dane poprawne, jeśli czegoś brakuje, taka informacja jest również zawarta:
Aby wygenerować polecenie przelewów dla wybranych już wcześniej dokumentów, jeszcze raz je zaznaczamy za pomocą checkboxa i klikamy w Generuj wybrane lub Generuj wszystkie:
Możemy też połączyć płatności tego samego kontrahenta w jeden przelew za pomocą przycisku Połącz płatności. System dopasuje sobie płatności z tym samym numerem konta bankowego, tych samych dostawców. Jeżeli jakichś płatności nie uda się połączyć, na górze strony pojawi się komunikat:
Może się zdarzyć, że przy generowaniu płatności pojawi się komunikat, że przelew nie jest oznaczony jako MPP. Możemy zatem wrócić do edycji dokumentu i zaznaczyć tę opcję albo kontynuować przelew bez oznaczonego MPP:
Ostatnim etapem generowania przelewów jest pobranie pliku z przelewami na dysk naszego komputera z okna Podsumowania przelewów, które pojawi się nam po kliknięciu w Generuj wybrane lub Generuj wszystkie.
Uwaga!
W przypadku paczek przelewów generowanych dla mBANK jeśli plik będzie zawierać więcej niż 50 przelewów lub jego wielkość będzie powyżej 10240 bajtów to taki plik zostanie podzielony na kilka plików i spakowany w archiwum zip.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.